INTERJERAI PASLAUGOS PUBLIKACIJOS APDOVANOJIMAI PROJEKTAI MENAI DRAUGAI KONTAKTAI  DGD SHOP 
Žmonės | Didžiausio tiražo žurnalas Lietuvoje
2014 gruodžio 11, Nr.50 (585)

Iš meilės Kretai

Tekstas: Remigija Paulikaitė
Foto: Butautas Barauskas
 
Jei nebūtų atradę Kretos, galbūt ir šiandien lindyhopo šokėja, studijos Hoppers vadovė Eglė Regelskis (30) ir DGD studijos architektas, Vilniaus dailės akademijos lektorius Dalius Regelskis (42) tenkintųsi patogiu gyvenimu nuomojamame bute sostinės Gedimino prospekte. Tačiau vis daugiau laiko praleisdami saulėtoje Graikijos saloje, ten sutiko draugų ir susižavėjo jų daromais baldais. Teko Vilniuje ieškoti erdvės, kuriai šie išskirtiniai kūriniai tiktų.
 
Kai į pirmame aukšte esančias buvusios gamyklos patalpas pora užsuko pirmą sykį, ten buvo tik smėlis ir plikos, šaltos silikatinių plytų sienos. Tačiau Dalius iš karto pamatė viziją, kur stovėtų baras ir darbo stalas, kur įkurtų virtuvę ir miegamąjį. Atlikus matavimus paaiškėjo, kad, norint įrengti antresolę, patalpai trūksta septyniasdešimties centimetrų aukščio. Teko metru gilinti grindis: iškasti ir išvežti aštuoniasdešimt kubinių metrų smėlio ir po juo rastų statybinių atliekų. Dabar einant iš prieškambario į svetainę reikia nusileisti keturis laiptelius žemyn. Atlikus tokius pertvarkymus, anksčiau standartiniame aukštyje buvę didžiuliai langai pakilo ir namuose atsirado daugiau sienų, prie jų Eglė ir Dalius galėjo statyti kretietiškus baldus, televizorių, įrengti darbo vietą, pakabinti lentynas, nuotraukų. Be to, dabar pro langus jų gyvenimo nemato gatvės praeiviai.
 

 
"Kažkas iš kelionių parsiveža magnetukų ar kriauklyčių, o mes per vienas atostogas Kretoje prisipirkome visą konteinerį iš perdirbtos medienos pagamintų baldų.

Bute, juolab nuomojamame, šie unikalūs stalai, kėdės, spintelės ir komodos, kurias iš senų jau atgyvenusių durų, langinių, namų fasadų lentų gamina mūsų bičiuliais tapę kretiečiai Manolis su Marija, netiktų, – pasakoja Dalius.

Nusprendėme kaip kūrybinę erdvę išsinuomoti loftą. Du mėnesius intensyviai ieškoję ir nieko tinkamo neradę, trūkus kantrybei jį nusipirkome, įsirengėme ir apsigyvenome!"
 

 
"Kai kam atrodo, kad man, kaip architektui, įrengti savo namus turėjo būti ypač sudėtinga. Iš tiesų buvo priešingai – didžiausias malonumas, – prisipažįsta architektas. – Labai aiškiai žinojau, ko noriu: kadangi tai – loftas, buvo svarbu ne tik išnaudoti erdvę, bet ir ją išsaugoti. Man išsyk patiko, kad patalpos yra pirmame aukšte: kadangi čia perkėliau savo studiją, labai patogu į namus kviestis klientus."
 
Projektuodamas butą Dalius stengėsi maksimaliai išnaudoti nestandartinę erdvę.
Į antresolę vedančiuose laiptuose paslėpė stalčius, viena jų pakopa tapo dar ir virtuvės zoną nuo svetainės skiriančio baro sija.
Iš antresolėje įkurto miegamojo ir svečių kambarėlio tarsi iš balkono atsiveria vaizdas į pirmą aukštą.
Dalius čia galėjo realizuoti idėjas, kurių užsakovai nedrįso pasirinkti jo projektuojamuose interjeruose. Tarkim, padidino dušo kabiną ir įrengė dvi dušo galvas, kad rytais galėtų kartu kalbėdamiesi praustis, o dušo sienai panaudojo matinio stiklo blokelius. "Ir dar įstačiau varstomą langelį – garai nesikaupia, oras gaivus, be to, dieną nereikia jungti šviesos", – aiškina privalumus.

"O aš tiesiog norėjau jaukių namų", – glostydama britų trumpaplaukių veislės katytę Pupą sako Eglė ir prisipažįsta: gyventi nuomojamuose butuose, kur negali daryti didesnių pertvarkymų, jau buvo šiek tiek pabodę, norėjosi širdžiai mielos aplinkos, kurią galėtų puoselėti.

Pora susipažino prieš dešimt metų anglų kalbos kursuose. Prieš šešerius dusyk susituokė – Anykščiuose ir Niujorke.

"Abu esame menininkai, mūsų skoniai ir gyvenimo tikslai labai panašūs. Dalius prieš dešimt metų mane pakvietė mokytis lindyhopo. Aš tapau šio šokio mokytoja, o jis dėl darbų gausos ligi šiol tų kursų nebaigė. Dabar abu lankome graikų kalbos pamokas, – pasakoja Eglė. – Per tiek metų dar labiau supanašėjome. Tačiau vyras iki šiol spintoje pakabus kabina atsuktus į save, o aš – nuo savęs. Anksčiau dėl to ginčijausi, bet dabar susitaikiau."
 

 
Naujuose namuose jau priprato ir visų numylėtinė britų trumpaplaukių veislės katė Pupa.

Nenumaldomą Kretos trauką jaučiantys Regelskiai ten rado unikalių baldų, kuriamų tik iš perdirbtos medienos. Į jų svetainę atkeliavęs žurnalinis staliukas pagamintas iš senų durų.
 
Namai tapo Daliaus darbo vieta, kartais jis čia
susitinka su klientais. Jei ne jo pasakojimas, neįtartum, kad ant sienos kabantį didžiulį laikrodį rėmina beprotiškai sunkūs iš ketaus pagaminti sovietiniai sostinės Gedimino prospekto medžių apvadai, kuriuos architektas sumanė pritaisyti ant vyrių, įrengti apšvietimą. "Meistrai kelias savaites galvojo, kaip visa tai pakabinti ant sienos", – juokiasi.
 

 
Prieškambaryje stovintys dviračiai – ne tik interjero detalė: šiltuoju metų laiku Eglė ir Dalius mėgsta jais važinėti.
Jei norisi daugiau intymumo, antresolėje įkurtame miegamajame galima užtraukti užuolaidas.
Svečiams skirtame vonios kambaryje – "bučinių siena", ant kurios tilpo daug meilių poros nuotraukų.
Kuriant namus jų požiūriai taip pat sutapo.
"Loftų mada į Europą atėjo iš Niujorko Soho bei Dumbo rajonų. Tas vietas su Egle esame ne kartą išmaišę, jos mums kelia daug gražių prisiminimų. Todėl labai norėjosi į šį interjerą įnešti šiek tiek Manhatano ir Bruklino dvasios, – pasakoja Dalius. – Pagalvojau, kad antresolę galėtų laikyti senos niujorkietiškos kolonos, kurios Soho rajono namuose išlikusios nuo dvidešimto amžiaus pradžios."

Jam pavyko tokių rasti Amerikoje vykstančiuose išpardavimuose, bet buvo gan brangu jas atgabenti į Vilnių. Ieškojo galimybių sumanymą įgyvendinti Lietuvoje, tačiau Kauno ketaus gamyklos apskaičiuota kaina buvo dar didesnė...

"Šios kolonos atkeliavo iš Šanchajaus, – šeimininkai juokdamiesi rodo atramas, kurios laiko antrame aukšte įkurto jų miegamojo, vonios ir svečių kambarėlio kampus. – Per atstovus susiradome tenykščius gamintojus ir užsakėme dvi Niujorko stiliaus kolonas. Kinai iškart atsakė, kad tai per mažas kiekis, ir pasiūlė mums imti dvidešimt kolonų. Kur tiek būtume dėję? Todėl į jų laišką neatsiliepėme. Kinams ta tyla nepatiko – po dviejų savaičių jie patys mus susirado ir siūlė pagaminti keturias. Jas Šanchajuje nulieti, atplukdyti į Klaipėdos uostą, atvežti į Vilnių, patrumpinti, nes buvo pusmetriu per aukštos, kainavo truputį pigiau, nei Kaune būtume mokėję už vieną!"

Kol gyventi ir dirbti tinkamas būstas buvo įrengtas, užtruko daugiau nei metus. Dar beveik tiek laiko pora čia gyveno ant dėžių, nes vėlavo virtuvės baldų ir spintų gamintojai. "Dalius prašė, kad nieko nekviesčiau į svečius, kol nebus įsuktas paskutinis varžtas, ant sienų nekabos visi paveikslai, nuotraukos, kol savo vietos neras įvairios detalės", – juokiasi Eglė. Šią vasarą, prieš savo kasmetes atostogas Kretoje, jiedu pasistengė užbaigti visus būsto dekoravimo darbus. "Grįžę po mėnesio pagaliau galėjome džiaugtis savo gražiais, visiškai įrengtais namais, jų duris atverti draugams, užsakovams ir pagaliau vėl rengti vakarėlius!"
 
Šeimininkų vonios kambario sienos dekoruotos senąsias Niujorko metro stotis primenančiomis plytelėmis.

Dvivietis dušas – kad vienam nereiktų laukti, kol nusipraus kitas.
 
Kurdamas savo namus architektas įgyvendino ne vieną kitur dar neišbandytą idėją.
 

 
Jau trejus metus ir sau, ir svečiams Regelskiai ruošia tik žaliavalgišką maistą. Prisimena, kad viskas prasidėjo nuo to, jog jiedu nuolatos jausdavosi pavargę, nebūdavo pailsėję net ilgai miegoję. Pradėjo domėtis, kodėl. Per televiziją atsitiktinai pamatė laidą, kurioje apie žaliavalgystę kalbėjo Viktorija Butenko.

"Nutarėme, kad žalieji kokteiliai – tai, ko mums reikia, kad jie mus išgelbės, suteiks energijos, – prisimena pradžią. – Pusę metų tai buvo mūsų pusryčiai." O paskui knygyne rado ką tik į lietuvių kalbą išverstas dvi tos pačios V.Butenko knygas. "Kadangi kita diena buvo Vasario 16–oji, į darbą eiti nereikėjo – gulėjome lovoje ir garsiai skaitėme, – pasakoja Dalius. – Pervertę gal pusę knygos, nubėgome į virtuvę, vidury jos pastatėme didelę kartoninę dėžę ir iš spintelių bei šaldytuvo pradėjome šluoti maisto atsargas, paskui jas išdalijome draugams. Supratome: kol neišsivalysime, permainų neįvyks."

Eglė prisimena, kad neturint žalio maisto ruošimo įgūdžių sunkiausios buvo pirmos trys naujojo gyvenimo dienos. Kadangi ji vakarais moko lindyhopo, į gyvo maisto ruošimo kursus buvo deleguotas Dalius. Dabar naujoje virtuvėje, kurioje nėra trijų įprastų buitinių prietaisų – kaitlentės, orkaitės ir gartraukio, o didžiuliame dviejų durų šaldytuve viešpatauja žalumynai, Regelskiai šeimininkauja abu.
 

 
Veganiška raugintų kopūstų sriuba

2 porcijoms:

200 g raugintų kopūstų
200 g šaldytų žirnelių
1 raudona saldžioji paprika
1 sauja bent 4 val. mirkytų raudonųjų lęšių
2 žiupsniai smulkintų krapų
Sultiniui:
3 stiklinės šilto virinto vandens
druskos, pipirų – pagal skonį
1 šaukštas šaltai spausto sezamų aliejaus
2 šaukšteliai sezamų sėklų pastos – tahini

• Raugintus kopūstus, atšildytus žirnelius, susmulkintą papriką ir mirkytus lęšius dėti tiesiai į dubenis, kuriuose bus patiekiama sriuba.
• Užvirintą vandenį supilti į atskirą dubenį, kad šiek tiek atvėstų, pagardinti druska (Eglė ir Dalius naudoja Himalajų), pipirais, sezamų aliejumi ir tahini pasta. Gerai išmaišyti.
• Paruoštas daržoves užpilti sultiniu, įberti krapų. Skanaus!

"Šią sriubą ruošiame tik žiemą, kai grįžus iš lauko norisi sušilti, – pasakoja Eglė. – Rauginti kopūstai labai stiprina imunitetą, turi aibę kitų organizmui naudingų savybių ir medžiagų, todėl kai lauke šalta, juos valgyti tiesiog būtina." "Jau kelintus metus kopūstus perkame Halės turguje iš tos pačios ponios Teresos, – išduoda Dalius. – Ji raugia tik savo darže užaugintus kopūstus ir, svarbiausia, nenaudoja cukraus, kuris yra vienas iš pagrindinių sveikatos griovėjų."
 

 
Žaliavalgiški sušiai

2 porcijoms:
"Ryžiams" paruošti:

¼ žiedinio kopūsto
druskos – pagal skonį
šlakelis šaltai spausto alyvuogių aliejaus
 
Sušiams pagaminti:
4 jūrų dumblių lapai
1 saliero stiebas
keli svogūnų laiškai
2 pomidorai
1 ilgavaisis agurkas
1 didelė morka
1 prinokęs avokadas
1 saujelė liucernų daigų
 
• Žiedinį kopūstą susmulkinti maisto smulkintuvu su S formos peiliu, pagardinti druska, alyvuogių aliejumi ir išmaišyti.
• Įdarui skirtas daržoves supjaustyti siauromis plonomis juostelėmis.
• Susmulkintu žiediniu kopūstu plonai padengti pusę jūrų dumblių lapo. Ant šių "ryžių" išilgai sukloti norimas daržoves. Vandeniu sudrėkinti viršutinį lapo dalies kraštą ir atsargiai susukti ritinėlį. Jį aštriu peiliu supjaustyti į 6–8 dalis ir sudėti į didelę lėkštę. Valgyti medinėmis lazdelėmis, sušius pamirkant į vandeniu skiestą sojų padažą.
 

 
Šokoladinis bananų ir čija sėklų pudingas
 
4 sočioms porcijoms:
3 saujos nekepintų migdolų
1 stiklinė ispaninio šalavijo (čija) sėklų
5 prinokę bananai
4 šaukštai medaus
2 š. saldžiavaisio pupmedžio (carob) miltelių
3 cm vanilės ankšties grūdelių
 
• Pirmiausia reikia pagaminti migdolų pieną. Jam iš vakaro riešutus užmerkti vandenyje ir palikti brinkti per naktį. Ryte gerai nuplauti, dėti į trintuvą ir užpilti vandeniu. Santykis turėtų būti toks: trečdalis riešutų ir du trečdaliai vandens. Viską gerai sutrinti, o gautą skystį nukošti per marlę.
• Į dubenį įpilti 3 stiklines šviežiai paruošto migdolų pieno, įberti stiklinę čija sėklų ir palaikyti 20–30 minučių – kol jos išbrinks.
• Bananus sutrinti šakute ir sumaišyti su išbrinkusiomis čija sėklomis. Pagardinti medumi, saldžiavaisiu pupmedžiu, vanilės grūdeliais ir, gerai išmaišius, supilti į taures. Galima papuošti nesmulkintomis kokosų drožlėmis ir skaldytomis nekepintomis kakavos pupelėmis. Desertas paruoštas!

"Tai – skanus ir ypač sveikas patiekalas, kuriam naudojamos čija sėklos kadaise buvo labai populiarios majų, actekų, inkų civilizacijose, – mėgaudamiesi desertu pasakoja šeimininkai. – Majų kalboje čija reiškia stiprybę, nes šios sėklos maistingųjų medžiagų turi gerokai daugiau nei dauguma vaisių, daržovių, kitų sėklų ar grūdų. Beje, čija skonis yra neutralus, tad jas galima naudoti įvairiuose patiekaluose."
Nemunas
2017 gegužė, Nr.5
Dalius Regelskis ir Kretos durys
Houzz
2017 gegužės 10
Houzz Tour: A Loft in Lithuania for a Fan of New York Style
DELFI
2017 sausio 9
Iš seno šlamšto pagaminti baldai – ne tik ne kiekvieno skoniui, bet ir reto lietuvio kišenei
Interjeras.lt Pataria
2016 žiema, Nr.1 (55)
Sėkmingo interjero veiksniai
Lietuvos rytas
2015 gruodžio 29
Milijoninė Rusija nusižiūrėjo idėjų nuo lietuvio architekto namų
Houzz
2015 gruodžio 25
Итоги года: Самые читаемые архпроекты со всего мира в 2015 году
Houzz
2015 lapkričio 17
Houzz Литва: Лофт в Вильнюсе для ценителя Нью-Йорка и Крита
Statybunaujienos.lt
2015 lapkričio 8
Interjeras kitaip: gabalėlis Kretos saulės ir paveldo jūsų svetainėje
Intelligent Life
2015 gegužė–birželis, Nr.4 (31)
Kūrėjai ir daiktai: Mažmožių dievas
Houzz
2015 gegužės 18
Houzz Литва: Старый Вильнюс и арт-объекты в трехкомнатной квартире
Domoplius.lt
2015 gegužės 13
Loftas–studija buvusioje "petiorkų" gamykloje
Mano Namai
2015 kovas, Nr.3 (248)
Viskas pagal planą
МажорДом
2015 февраль, №2 (102)
Впустить природу
Žmonės
2014 gruodžio 11, Nr.50 (585)
Iš meilės Kretai
4living.ru
2014 июль
Вильнюс: квартира 27 кв.м
4living.ru
2014 июль
Вильнюс: квартира 33 кв.м
Interjeras.lt Pataria
2014 vasaris, Nr.1 (44)
Nei dienos be kūrybos...
МажорДом
2014 январь, №1 (89)
Городу и миру
Mano Namai
2014 sausis, Nr.1 (234)
Erdvės įspūdį kuria nestandartinis projektas
Идеи Вашего Дома
2013 ноябрь, №11 (94)
Навстречу городу
Virtuvė. Nuo... Iki...
2013 birželis, Nr.6 (48)
Žodžiai ir citatos – subtili interjero detalė
Šeimininkė
2013 gegužės 10, Nr.19 (1101)
Įspūdingas vaizdas už lango – interjero dalis
Centras
2013 gegužė, Nr.3 (85)
8–ąjį kartą išdalinti lietuviškų interjerų "Oskarai"
Lietuvos rytas
2013 vasario 28
Vos pravėrus vilniečių buto duris, vaizdas pakerta kojas
Respublika
2012 gruodžio 27, Nr.300 (6849)
Vilnietis architektas, nepaklydęs Niujorke
Lietuvos rytas
2012 gruodžio 4
Niujorką architektas perkelia į piešinius ir interjerus
MesMoterys.lt
2012 gruodžio 4
Dalius Regelskis. Įstrigęs Niujorke
Mano Namai
2012 lapkritis, Nr.11 (220)
Po rekonstrukcijos – patogiau ir jaukiau
IQ.lt portalas
2012 rugsėjo 6
Alyvų dvelksmas interjere
Mano Namai
2012 balandis, Nr.4 (213)
Išlaisvintas vaizdas pro langus
Interjeras.lt Pataria
2012 balandis, Nr.2 (33)
Butas ant Taurakalnio
Lietuvos rytas
2012 kovo 19, Nr.11 (161)
Nauja miestiečių mada – savaitgaliui skirti namai gamtos apsuptyje
Archyvas:   « 2016–2012   |   2011–2007 »